top of page

OM OSS

TRONDHEIMFOLK (stiftet 2015) er en profesjonell folkemusikk- og folkedansarrangør i Trondheim. Vi arrangerer folkemusikkonserter, sceniske folkedansforestillinger, dansefester og folkemusikkpuber på ulike scener i byen, blant annet Dokkhuset Scene og Lager11. ​Vår visjon er å gjøre folkemusikk og folkedans fra Norge, forståelig, tilgjengelig og aktuell for alle.

Om oss
 

TrondheimFOLK er eneste faste folkemusikk- og folkedansarrangør i Trondheim, og en av få helårsarrangører på feltet nasjonalt. Vi har en solid kunstfaglig profil og leverer arrangementer av høy kunstnerisk kvalitet, tilbyr utøverne trygge arbeidsavtaler, anstendige honorarer og et profesjonelt arrangørapparat og samarbeider bredt med en rekke aktører for å skape møteplasser. TrondheimFOLK drives av to fagpersoner med stort engasjement for sjangeren og god kontakt med miljøet.

I løpet av åtte år i bransjen har vi hatt en kontinuerlig vekst og etablert oss som en solid, profesjonell aktør med to faste ansatte. Vi er nå i gang med en profesjonalisering av driftsmodellen med utviklingsprosjektet «bærekraftig driftsmodell for TrondheimFOLK», som mottar støtte fra blant annet Trondheim Kommunes Kulturfond. Nominert til Årets folkemusikkarrangør på Folkelarm 2016, 2018, 2021 og 2023.

ANSATTE

_DSC3987_edited.jpg
Gusta Birgitte Tronstad
Daglig leder og prosjektleder
_DSC3973_edited.jpg
Ranveig Aas
Kunsterisk leder

HISTORIKK

TRONDHEIMFOLK startet som et frivillig initiativ for å bidra til mer aktivitet i folkemusikk- og folkedans-miljøet i Trondheim av tidligere styremedlemmer Tone Erlien, Inga Myhr og Gusta Birgitte Tronstad. Bakgrunnen var et ønske om at det skulle arrangeres folkemusikkonserter i Trondheim på en jevnlig basis, å skape en arena for scenisk folkedans, og å være en formidler for folkemusikk- og folkedansarrangementer i byen. 

TRONDHEIMFOLK mottok støtte fra Midtnorsk Kompetansenettverk for rytmisk musikk i oppstartsfasen. De første arrangementene ble satt opp i samarbeid med Transform. 

I perioden 2015-2023 har driften i stor grad vært frivillig. En stor takk til tidligere styremedlemmer og medlemmer av arbeidsgruppa bak TrondheimFOLK; Tone Erlien, Inga Myhr, Gusta Birgitte Tronstad, Nicoline Strandskogen Hofgaard, Ranveig Aas og Karin Evensen Aas for utallige frivilligtimer, samt til våre faste frivillige for god bistand til gjennomføring av arrangementer.

De senere arrangementene er gjennomført med støtte fra Trondheim Kommune, Kulturdirektoratet, Norsk senter for folkemusikk og folkedans, Fond for utøvende kunstnere og Trøndelag Fylkeskommune. Takk til tilskuddsgivere, samarbeidspartnere og andre bidragsytere.

Styret i TRONDHEIMFOLK

Styreleder: Kai Kristiansen (Kommunikasjonsrådgiver hos Helse Midt-Norge RHF) 

Nestleder: Arnfinn Stendahl Rokne (Museumsdirektør ved Ringve og Rockheim) 

Styremedlem: Karin E. Aas (Cultural and Event Manager Lager11) 

Styremedlem: Larisa Tarasova (Avdelingsleder, tannklinikk Eurodent Trondheim og frivillig i TRONDHEIMFOLK)  

VÅRE TILSKUDDSGIVERE

Våre tilskuddsgivere
Horisontal kompakt standard Google site.
SFF_logo_farger.png
Kulturdirektoratet_svart.png
Våre samarbeidspartnere

VÅRE SAMARBEIDSPARTNERE

HILMARSCENA logo.png
jubajuba_logo.png
Dokkhuset_logo black (1).png
LAger11_edited.jpg
konsertgalleriet logo.jpg
TKF_NY.png

TIDLIGERE ARRANGEMENT

Tidligere arrangement

2023

23.01 – Øyvind Sandum/ Roger Tallroth (Dokkhuset)

02.02. – Danseforestilling: «LIVMØDRE», Mamelukk dansekompani (Rosendal Teater)

11.03. – Westberg + Snaustrinda Spelemannslag + Haukås + Brøndbo/Brøndbo Plassen + Kolsrud (BUL-salen) med BUL Nidaros og Norsk Senter for folkemusikk og folkedans.

14.03. – Susanne Lundeng + Birgit Haukås (Dokkhuset)

07.05. – Pauanne (FI) (Dokkhuset), med Hilmar året rundt.

15.05. – Olav Mjelva + ”Tjernlanden” (Thunell/Mjelva/Sörlin/Månsson) (Dokkhuset)

19.08. – Plateslipp/dansefest/nybegynnerdansekurs: «Arven etter Asmund Bjørken» Ove Bjørkens Orkester, Over Stok og Steen, Siri Mæland, Arild Hoksnes, Thomas Lomundal/Ole Nilssen (Rockheim), med Rockheim – Det nasjonale museet for populærmusikk og Norsk Senter for folkemusikk og folkedans

30.09. - Frigg (FI) + Folkemusikkpub (Dokkhuset), med Trondheim Kammermusikkfestival.

20.10. - Gangar + Folkemusikkpub med Snaustrinda Spelemannslag (Dokkhuset), med Trøndelag Folkemusikklag, Spelemannslaget Laust og Fast og Søndre Trondhjems Spellemannslag. Del av et regionalt Spellemannstreff.

17.11. Seminar og paneldebatt: «Bærekraftige helårsarrangører – hvordan kan vi sammen skape mer bærekraft?» (FolkeLarm 2023), med gjester FolkemusikkNord og Heme Dine. Initiativ ved FolkOrg.

20.11. - Kviven Duo: Kvernberg/Frøholm, gjest Terje Tranaas (Dokkhuset), med Hilmar året rundt.

2022

12.01. - Kim Rysstad - Draumkvedet (Dokkhuset)

07.03. - Ævestaden (KonsertGalleriet)

24.04. - Søndagsdans på Lager11 (Lager11)
04.06. - Åpning av Lydspor (Rockheim)

11.-12.06. - Danseforestilling: Kartellet - An Dran Drin Drekt med Juba juba (festningsparken)

18.08. - Pstereo i Byen 2022 // Plassen & Eide @ Dokkhuset (Dokkhuset)
02.09. -
Unni Boksasp Ensemble - 15 år (Dokkhuset)
23.09. - TUVAS BLODKLUBB! med Trondheim kammermusikkfestival(Dokkhuset)
13.10. - 
Skamlaus folkefest – Snaustrinda Spelemannslag 55 år! (Dokkhuset)
06.11. -
Søndagsdans på Lager11 (Lager11)
07.11. - 
Geitungen - 25 år (Dokkhuset)
14.11. -
Johanna-Adele Jüssi Trio - Slåtter fra Gaupdalen (Dokkhuset)
27.11. -
Danseforestilling: Det er nå runnom som er dansen da (Lager11)

 

2021

15.01 - Avlyst: Unni Boksasp - Draumkvedet (Dokkhuset)

05.03 - Kalde mønster - en dansefilm av Arktisk takt (Cinemateket)

15.03 - Avlyst: Majorstuen (Dokkhuset)
15.03 - Ronnny Kjøsen - BondeBohem (Dokkhuset)

10.04 - Avlyst - Susanne Lundeng Trio (Dokkhuset)

12.04 - Avlyst: Hemsing/Larsen (Dokkhuset)
19.04 -
Mads Erik Odde (Dokkhuset)
12.05 - Røynstrand/Kleiveland (KonsertGalleriet)
12.06 - 
Avlyst: Danseforestilling: Edith (Lager11)
16.06 -
Lillebo & Stubsveen (Dokkhuset)
05.09 - 
Danseforestilling: Edith (Lager11)
05.09 -
Dansekurs med Jon Bugge Mariussen (Lager11)
16.09 -
Tuva Syvertsen og Erik Sollid (Dokkhuset)
25.09 -
Dreamers' Circus + FolkJam Med Trondheim kammermusikkfestival (Dokkhuset)
13.10 - 
Triakel (Dokkhuset)
16.10 - 
Utstillingsåpning av "Everybody Dance!" med An Dran Drin Drekt Med Museene danser(Rockheim)
24.10 -
Dansekurs i Rørospols (Rockheim)

25.10 - Rørospols - en arkivdansekonsert Med Arkivformidling Trøndelag og Sff (Rockheim)

11.11 - Bare Egil Spelemanslag (Dokkhuset)

18.11 - Sudan Dudan (Dokkhuset)

2020

27.01- Erlend Viken Ensemble: Sastrugi (Dokkhuset)
03.02 - Ahlberg, Ek & Roswall (Øra studio)
09.03 -
Åpen scene: Erotiske folkeviser (KonsertGalleriet)
21.03 - Avlyst - Susanne Lundeng Trio + folkemusikkpub (Dokkhuset)
26.03 - Avlyst: Hemsing/Larsen (Dokkhuset)
25.04 - Avlyst: Danseforestilling: Kan du komme ned og hente meg? (Frimurerlogen)
25.04 - 
Avlyst: Dansefest: Nordlandspols og annen pols! (Frimurerlogen)
14.05 -
Sturla Eide - Strømmekonsert fra Øra Studio (Øra studio)
08.07 - 
Synnøve Brøndbo Plassen og Bendik Smedåsgjelten Qvam (Dokkhuset)
06.09 -
SVER (Dokkhuset)
26.09 -
The Nordic Fiddlers Bloc + FolkJam Med Trondheim Kammermusikkfestival (Dokkhuset)
10.10 -
Danseforestilling: Døgeniktenes Debatt (Lager11)
19.10 - 
Moenje (Dokkhuset)
16.11 - 
Kjorstadbrørne (KonsertGalleriet)
07.12 -
Margrete Nordmoen og Vegar Vårdal (KonsertGalleriet)

 

2019

28.01- Else Myhr & Thov Wetterhus (KonsetGalleriet)
18.02 - Bjørn Kåre Odde og Sivert Holmen (KonsertGalleriet)
02.03 -
Dansefest med Trio Feragen/Kuraas/Tamnes og Snaustrinda Spelemannslag (Kjøpmannsgata 12)
18.03 - Selma French Bolstad (KonsertGalleriet)
24.03 - Danseforestilling: Bytting (Verkstedhallen)
01.04 -Johanne Flottorp (KonsertGalleriet)
06.05 -
Daniel Røssing og Einar Olav Larsen (KonsertGalleriet)
25.05 -
Nordafjells (reunion) + folkemusikkpub (Dokkhuset)
03.09 -
Perleskum (KonsertGalleriet)
16.09 -
Mads Kuraas (KonsertGalleriet)
26.09 -
Folkemusikkpub med jamvert Emilia Amper Med Trondheim Kammermusikkfestival (Lille sal, Olavshallen)
02.11 -
Fosendanskveld med kurs og dans på BUL-hytta Med Folkedanslaget BUL Nidaros (BUL-hytta)
11.11 -
The Nordic Fiddlers Bloc (KonsertGalleriet)
25.11 -
Øyvind Sandum Trio (Øra studio)
09.12 -
Egeland/Eden/Marin (KonsertGalleriet)
14.12 -
Danseforestilling: Hildur - spesialforestilling Trondheim (Kjøpmannsgata 12)

2018

29.09 - Raabygg (Ni Muser)

10.02 - Danseforestilling: Kartellet (Rockheim) og folkemusikkpub (Dokkhuset)

19.03 - Kvarts (Ni Muser)

09.04 - Ole Nilssen (Ni Muser)

21.04 - Dansefest med Sturla Eides Triller band og Westberg/Nyrønning Med Folkedanslaget BUL Nidaros (BUL-hytta)

14.05 - FIRO (Ni Muser)

03.09 - Duo Jansen/Jüssi (Ni Muser)

17.09 - Aslak Brimi kvartett (Ni Muser)

21.10 - Kurs i Valdresspringar Med Folkedanslaget BUL Nidaros (Singsaker skole)

27.10 - Danseforestilling: Sunniva no og dansefest med Jan Beitohaugen Granli og Brekken spellmannslag (Håndtverkeren)

01.12 - GKN5 (Dokkhuset)

09.12 - Jul i Nord (Ni Muser)

2017

23.01 - Triakel + folkemusikkpub med Søndre Trondhjems spellmannslag (Ni Muser)

18.02 - Danseforestilling: MØTE + dansefest med Søndre Trondhjems spellmannslag og Avvik (Skogheim, Sverresborg)

13.03 - Mjelva/West (Ni Muser)

24.04. - Vegar Vårdal + folkemusikkpub med Lychelaget (Ni Muser)

01.05. - Streif & Strøk + folkemusikkpub med Snaustrinda spelemannslag (Ni Muser)

08.05. - Erlend Apneseths "Nattsongar" (Ni Muser)

22.05. - Andreas Bjørkås trio + folkemusikkpub med Søndre Trondhjems spellmannslag (Ni Muser)

04.09. - VRANG (Ni Muser)

30.09. - Unni Boksasp Ensemble Med Kamfest (Dokkhuset)

30.10. - Fotefar & Julie Alapnes (Ni Muser)

03.11. - Ale Möller Band Med Transform (Dokkhuset)

04.11. - Dansefest med Dalakopa og Søndre Tronhjems Spellmannslag Med Transform (Håndtverkeren)

20.11. - Forestilling: Stilt trør kvinner i sørgedans med Margit Myhr (Ni Muser)

11.12. - Julekonsert med Kvedarkvintetten (Ni Muser)

2016

10.01. - Erlend Viken Trio (Antikvariatet)

29.02. - Morken/Nyrønning + folkemusikkpub (Kieglekroa)

15.03. - Danseforestilling: DoPPler med Kartellet (Verkstedhallen)

02.04. - Dansefest: Dans på lokalet Med Museene danser (Ringve)

17.04. - Sulheim/Odde/Brimi (Ni Muser)

26.04. - Unni Boksasp trio (Ni Muser)

02.05. - Kvedarkvintetten (Ni Muser)

26.08. - Rustad/Nilssen/Ranøien (Ni Muser)

23.09. - Gro Marie Svidal + folkemusikkpub (Ni Muser)

01.10. - Danseforestilling: Eg visste ikkje du kunne danse + dansefest med Småviltlaget (Ila aktivitetshus)

29.10. - Aasegg/Bjørkås/Eide + dansefest (Skogheim, Sverresborg)

25.11. - Ellestad Wiik duo + folkjazzjam (Ni Muser)

10.12. - Julestemmer (Ni Muser)

2015

30.01. - Kjell Erik Eriksson + folkemusikkpub (Antikvariatet)

22.03. - Det gode feleskap (Antikvariatet)

23.04. - Nordic Med Transform (Rådhussalen, hovedbiblioteket)

10.05. - Hans P. Kjorstad/Rasmus Kjorstad (Antikvariatet)

31.08. - Huset Bortenfor (Skuret)
13.09. -
Plateslippkonsert: Fivil (Antikvariatet)

23.09. - Revolver: Warg/Røine (Moskus)

30.10. - Danseforestilling: 101 hattar å sparke før eg døyr! (Kultursenteret ISAK)

15.11. - Gabriel Fliflet og Jorun Marie Kvernberg (Antikvariatet)

13.12. - Adventskonsert: Apneseth, Myhr, Løfberg (Antikvariatet)

 

2014

13.12. - SVER Samarbeid med Transform (Moskus)

bottom of page